Barion Pixel

Hámlasztás napsütésben? Erre figyelj, hogy ne károsítsd a bőröd!

Ugyan mi sülhet el balul, ha a szabadságod során úgy döntesz, nemcsak a napsugarakat élvezed, de időt szánsz bőröd ápolására is? Amennyiben még sosem próbáltad korábban, és ehhez a mostanában divatos kémiai hámlasztókat választod, akkor akár minden. Ugyanis az amúgy szuper bőrfiatalító megoldás egyes változatai fényérzékenységet okoznak. Ez a magas UV sugárzással társulva pedig megújulás helyett bőrkárosodáshoz, ráncokhoz, illetve akár maradandó pigmentfoltokhoz is vezethet. Azonnal menekülnél ezektől a termékektől? Ne tedd, mert amúgy jól működnek, csak épp fontos tudnod, hogyan kell őket helyesen használni, milyen fényvédő termékkel teheted biztonságossá alkalmazásukat a forróságban. Ehhez következik egy gyors kisokos és pár tipp.

Bőrmegújítás kémiai hámlasztókkal

Bár szerencsére nem látszik, bőrünk természetes megújulási folyamata során naponta elhalt hámsejtek millióitól szabadul meg. Ez a folyamat az öregedés, genetikai tényezők vagy épp hirtelen bőrszárazság, zsírosság vagy egy erőteljes napégés miatt elakadhat, ezt orvosolják a különböző hámlasztási megoldások. Ennek egy kedvelt eszköze a szemcsés bőrradír, amit mostanában szívesen cserélnek egyre többen kémiai hámlasztóanyagokra. Ez gyakorlatilag egy gyümölcs- vagy egyéb savakkal folytatott kúrát jelent, amit felviszel az arcodra, hogy mélyen megtisztítsa a bőrt, megszabadítva azt az elhalt sejtektől és szennyeződésektől.

Ne vidd a bőrödet vásárra

A folyamat nagyon jól működik, azonban fontos tudni: vannak olyan savak, amelyek fényérzékenységet okozhatnak! Ilyen például az AHA (Alpha Hidroxy Acid, például a glikolsav vagy a tejsav), ami a nyáron megnövekedett UV sugárzás idején különösen problémás tulajdonság.

Az UV sugárzás egyébként sem tesz jót a bőrnek, hiszen öregíti, károsítja azt, de az ilyen kémiai hámlasztás estén ez extrém formát ölthet, a letisztított felszín miatt ugyanis egyből mélyebbre hatol a bőrben. Sokkal intenzívebben ráncosodhat, szerkezetében sérülhet a bőr, plusz pigmentfoltok is kialakulhatnak.

Pigmentfoltokat idősebbek kezén, arcán láthatsz általában, ezek a halvány barnás foltok, amelyek válaszként alakultak ki az évtizedek során összeadódott bőrkárosodásokra.

Na, ez az, amit egy kémiai hámlasztás + napégés kombinációval instant is megszerezhetsz.

Ugyan a PHA (Polyhydroxy Acid, például gluconolactone) vagy BHA (Beta Hidroxy Acid, közismert nevén szalicilsav) hámlasztók estében nem lép fel ilyen érzékenység, de ezeket is érdemes nagyon óvatosan kezelni nyáron. Nem véletlen, hogy például az olyan kémiai hámlasztások, amelyeket orvosok vagy kozmetikusok végeznek, ilyenkor nem is érhetőek el.

Fényvédős termékek a biztonságért

Ahogy az eddigiekben olvashattad mindegy, hogy hámlasztasz vagy csak élvezed a nyári napsütést, bőröd egészsége érdekében mindenképpen szükséged lesz fényvédelemre. Ez, ha sminkelsz, könnyedén megoldható, hiszen több formában is elérhetőek fényvédős készítmények.

Felvihetsz fényvédővel ellátott hidratálót még a sminked készítésének kezdetén

Használhatsz fényvédelemmel rendelkező alapozót vagy a hidratálóddal kombinálhatod azt

Alkalmazhatsz fényvédőt tartalmazó kőpúdereket

A sminktanácsadásaimon is mindig elmondom, hogy mennyire lényeges a fényvédelem: legalább egy, de inkább két termékben mindenképpen legyen.

A fényvédelmet egyébként SPF szám jelöli a termékek csomagolásán. Általános esetben egy 15-20-as biztosan jót tesz.

De ha hámlasztasz, akkor mindenképpen érdemes olyan gyártót keresned, aki készít 50-es SPF-el terméket. Nem mellékesen pedig fő profilja a bőr egészségvédelme.

U.i.: az SPF szám nem minőségjelzője a termékeknek. Nagyon sok klassz natúrkozmetikum van, ezekben egyáltalán nincs például fényvédő, mert natúr készítmények. Ezt mindig érdemes észben tartani a vásárlások során is.

Milyen termékeket ajánlok nyugodt szívvel?
Színezett hidratálók fényvédelemmel

A színezett hidratálók mezőnyében én a Bioderma egyik fényvédőjére szavaztam, amely 50-es nyári fényvédelemre is tökéletes. Amennyiben nappali sminkről van szó, alapozó helyett is elég lehet, ha csak lágy fedést szeretnél. Alkalmi smink esetében válassz egy színtelen változatot, vagy ha az állaga miatt erre szavaznál, akkor erre is felviheted az alapozódat. Annyi, hogy így két színezett anyaggal dolgozol majd, ezt tartsd észben.

Állagra nekem nagyon szimpatikus ez a termék, mivel vizes hatású, könnyű kenni, nem zsírosítja a bőrt. A zsíros hatás amúgy sok fényvédőnél negatívum, mivel ez ebben az esetben nem jelentkezik ez egy nagy plusz a termék javára.

A másik ebben a kategóriában tesztelt termék, amit nyugodtan ajánlok az a La Roche-Posay CC kréme. Ez ugyanúgy egy lazább nappali sminkhez lehet ideális, ami miatt érdekes: rozáceás bőrre ajánlják, használata esetében ugyanis nem látszik annyira a pirosság. Egy színe van, ami nem túl világos, így ez a CC krém nem a világos bőrűeknek szól.

Alapozók fényvédelemmel

Szinte minden lakossági márkának elérhetőek ilyen termékei, de ahogy ígértem, a középpontba a bőr egészségét kiemelten fontosnak tekintő gyártók kerülnek.

Akiket ajánlok: Bioderma, La Roche-Posay, Vichy

A fényvédős alapozók közül a stúdiómban jelenleg Vichy termékek vannak készleten, ezekről a következőket érdemes tudnod:

A Dermablend egy erős fedésű matt alapozó, 35-ös fényvédőt tartalmaz. Mivel matt az alapozó, ezért száraz bőrre ne ezt válaszd. A Dermablend 3D körülbelül egy közepes fedésű alapozó, kevésbé maszkos mint a sima Dermablend, 25-ös fényvédőt tartalmaz. Rendszeres használat esetében bőrfelszín simító hatást ígér. Mivel erőteljesebb a fedésük, ezért ha valaki egy 3 perc alatt készített sminket szeretne, ahhoz ne ezekkel dolgozzon, mert minél jobban fed egy alapozó, annál több idő szépen eldolgozni. Amúgy nagyon szépen és jól lehet velük alapozni.

Színezett kőpúder fényvédelemmel

Színezett, fényvédős kőpúdere mind a Biodermának, mind a La Roche-Posaynak van: megoldást jelenthetnek, ha extra mattítást, fixálást szeretnél és fényérzékeny a bőröd.

Kérdésed van a témával kapcsolatban?

Írj üzenetet az info@rentagali.com címemre!

Szeretnél zavaró csoport nélkül tanulni a személyre szabott, elegáns sminkek technikáiról?

Egyéni sminktanácsadásaimon pont ez történik!

Részletek és jelentkezés itt!

Szeretnéd hasonlóan praktikus, érthető tippek és leírások segítségével kitanulni a személyre szabott sminkek készítésének alapjait? Ismerd meg Mindennapi sminkfortélyok e-bookomat a hozzá tartozó videó-sorozattal.

Részletek és rendelés itt!


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános.A kötelező mezőket csillaggal* jelöltük