Ha sminkekről beszélünk, akkor nem lehet eléggé kiemelni az alapozás jelentőségét. Hiszen legyen bármilyen szép is a technikád, kifinomult a márka, amivel később dolgozol, ha bármi hibádzik a kezdésnél, veszni hagyod a későbbi harmonikus összképet. Hogy mire érdemes figyelned az alapozó kiválasztása, használata során, hogy minden rendben legyen? Következzen néhány tipp és praktikus tudnivaló.
#0 Az alapozás önmagában nem tesz csodát – készítsd elő a bőröd!
A mostani blogposzt tanácsait követve biztosan sikerül kiválasztanod azt az alapozót, ami megfelelő technikával egységes és tartós alapot nyújt majd sminkednek. Azonban a hibátlan összhatáshoz bőröd megfelelő előkészítése legalább annyira lényeges, mint az előbbi megtalálása.
Ennek hiányában ugyanis az alapozó nem tapad majd megfelelően, de az is előrefordulhat, hogy itt-ott elszíneződik, vagy foltosodik.
Bár részletesen a bőr előkészítésére nem térnék ki, de a legfontosabbak: a sminked elkészítése előtt minden alkalommal tisztítsd meg bőrödet, majd hidratáld azt. A mindennapokban pedig figyelj a megfelelő folyadékbevitelre!
#1 Hogy a kezdet ne legyen a vég: mindig tartsd szem előtt a funkciót!
Legtöbbször a gondot nem is az alapozó minősége okozza egy-egy smink elkészítésekor, hanem az, ha a kiválasztásakor nem veszed figyelembe milyen alkalomra készíted azt, és így minek kell megfelelnie.
Mire figyelj?
- Mindig gondold végig mire készül a smink és milyen szerepe lesz ebben az alapozónak (nappali vagy alkalmi, esetleg fellépő smink lesz, milyen bőrtípusra, fiatal vagy érett bőrre készül – ez mind befolyásoló tényező).
- Matt finishű vagy természetes fényű alapozóra lesz szükség? (Például, ha száraz bőrre matt alapozót viszel fel, az könnyen töredezetté válhat, míg a zsíros bőrre felvitt extra hidratáló vagy fényesebb változat nem kívánt csillogást adhat a bőrnek.)
- Milyen fedőképességet szeretnél? Mind a folyékony, mind a krémes állagú alapozók között találhatsz eltérő fedőképességű termékeket.
Az egyenletes oszlathatóság elsődleges szempont kiválasztásukkor, hiszen ha nem sikerül egyszerűen szétteríteni, szinte biztos, hogy nehezen eldolgozható lesz, az arcon is foltosodik majd. Épp ezért próbáld ki őket a kézfejeden, amit nem tudsz egyenletesen, hibamentesen eldolgozni, azt nem érdemes megvásárolnod. Minél erősebben fed egy alapozó, ennek annál nagyobb jelentősége van (hiszen ekkor sokkal feltűnőbb). Ugyanez igaz a színválasztásra is. Az erősebb fedésnél jobban kijön, ha elüt a természetes bőrszíntől, ezt vedd figyelembe a vásárlásnál.
#2 Már tudod, hogy mihez keresed? Válaszd ki az igazit!
Ebben a posztban a leginkább a folyékony alapozók kapcsán mesélem el, mire érdemes figyelned, hiszen ezek azok a termékek, amik a legtöbb ember számára ismertek, és talán ezekből van a legnagyobb választék az üzletek polcain is. De az ajánlások között megtalálhatsz néhány krémes állagú terméket is, ami szintén tökéletesen beválhat az alapozásod elkészítéséhez.
A következő termékfajták közül válogathatsz:
- Színezett hidratálók, BB krémek. Ezek nagyrészt a bőr színének egységesítésére szolgálnak, a hétköznapi smink során jelenthetnek ideális választást.
Terméktipp: a M.A.C , Bobbi Brown, PUPA
- Lágy, áttetsző fedésű alapozó.
Amennyiben nagyon szép, természetes hatású végeredményt szeretnél, erre lesz szükséged. Eloszlatás után szinte észrevétlen, átengedi a természetes bőrszínt, kevésbé ül bele az apróbb ráncokba, így érettebb bőr esetén is bátran dolgozhatsz vele. Ebben a kategóriában a HD alapozók is univerzális megoldást jelenthetnek, hiszen épp úgy helytállnak egy alkalmi smink esetében, mint egy filmforgatás során.
Terméktipp: M.A.C Studio Waterweight, Chanel Vitalumiére Aqua, Paris Berlin Le Teint Hightech, Ben Nye HD mediapro
- Az erős fedőképességű alapozó esti sminkekhez vagy színpadra lehet megfelelő választás. Ezek jellemzője, hogy képesek lefedni a természetes bőrszínt. A folyékony alapozók közül ebben a kategóriában a kifejezetten sűrű változatokat keresd. Ennél a fajtánál van a legnagyobb jelentősége az egyenletes oszlathatóságnak, a precíz felvitelnek és a színegyezésnek. Ugyanis ha ez elüt vagy foltosodik, akkor nagyon látszik.
Terméktipp: M.A.C Studio Fix Fluid, Paris Berlin Le Fluide, Estée Lauder Double Wear
- A camouflage alapozó a bőrhibák álcázására szolgál, a megfelelő árnyalatokat használva egyaránt alkalmas tetoválás, valamint májfolt, tűzfolt, vitiligo elfedésére.
Terméktipp: Dermacolor alapozó
#3 Kerüld el a maszk-hatást, válassz megfelelő színt!
Amikor sikerült átverekedned magad a különböző termékfajták között, kizártad, amik biztosan nem lesznek jók, kiválasztottad azokat, amelyek valószínűleg igen, akkor jöhet, egy szintén nem kis feladat, a szín megtalálása (utóbbi azért lényeges, mert minél erősebben fed egy alapozó, annál jobban látszik, ha elüt a természetes bőrszínedtől).
De hogyan?
- Színt mindig ott válassz, ahol használni szeretnéd. A kézfejeden csak akkor tudod kiválasztani a színt, ha a későbbiekben ott szeretnéd használni. Ettől függetlenül, amíg nem ismered egy adott termék színskáláját, a kezedre vigyél fel egy kis mennyiséget. Épp csak azt nem szabad elfelejtened, hogy itt szemügyre véve maximum annyit tudsz eldönteni, hogy melyeket zárod ki biztosan és melyek lehetnek a befutók.
Ami jó lehet, azt vidd fel az állvonaladra, ugyanis az alapozódnak passzolnia kell az arcodhoz, és a nyakadhoz is. Oszlasd el egyenletesen, akkor megfelelő az eredmény, ha szépen idomul a bőrszínedhez, nem látszik. Azonban bármennyire örülj is az összhatásnak ezen a ponton, még nem szabad vásárolnod.
- Ugyanis, ha kis felületen megfelelő egy alapozó, az egyáltalán nem garancia arra, hogy nagy felületen is jó lesz. Puding próbája az evés, alapozz le egy nagyobb felületet is (maximum 4 részre osztva az arcot, hogy lásd, milyen is lesz). Így össze tudod hasonlítani a különböző alapozókat, láthatsz eltéréseket: az egyiket kellemesebb viselni, vagy jobban oszlatható, szebb a színe, stb.
Amikor belenézel a tükörbe, az a jó, amelyiket nem látod, ami idomul a bőrszínedhez. Azonban, ha ezek alapján választanád ki a számodra tökéleteset, még mindig azt tanácsolom: ne tedd.
- Az üzlet világítása ugyanis sokszor nem alkalmas arra, hogy segítségével színt válassz, mert egy árnyalattal eltérő alapozó könnyedén jónak tűnhet a fényében. Miután felvitetted az alapozót az arcodra, menj ki a boltból, és nézd meg természetes fénynél, hogy néz ki. Érhet meglepetés. 🙂 Ha természetes fénynél is jó, akkor majdnem biztos, hogy megcsípted a tökéletes alapozót.
De ha hiszel nekem, még mindig nem veszed meg azt a terméket, amit kinéztél magadnak. 🙂
- Vannak ugyanis olyan tulajdonságok, amiket nem tudsz 5 perc alatt tesztelni. Ilyen például a tartósság. Ezen kívül az állag is okozhat meglepetést azzal, ha túlságosan kifénylik, vagy olyan erősen matt lesz, mint egy mázolásra váró porcelánbaba. Ráadásul, változhat az anyag színe is az idő előrehaladtával. Van, amelyik sötétedik, netán világosodik, de akár a benne lévő sárgás vagy rózsaszínes pigmentek miatt konkrétan rózsaszín vagy sárga lesz, ahogy telik az idő. Ha pedig valami ilyesmi következik be, akkor nem fog vigasztalni a tudat, hogy a boltban még jó volt.
A teendőd?
Ha néhány óra elteltével ár-érték arányban azt kaptad, amit vártál, akkor másnap menj vissza. Így már boldogan leemelheted a polcról, hiszen sikerült megvenned a számodra tökéletes alapozót!
U.i: Esküvői sminkhez keresel alapozót? Akkor a fentieken túl van néhány speciális szempont, amire érdemes ügyelned, hogy tartós, szép és kellemetlen meglepetésektől mentes végeredményt kapj. Erről a blog következő anyagában mesélek majd. Kövess a Facebookon is, hogy ne maradj le róla. 😉
Kérdésed van a témával kapcsolatban?
Írj üzenetet az info@rentagali.com címemre!
Személyesen tanulnál a hozzád igazított elegáns elegáns sminkek technikáiról?
Sminktanácsadásaimon pont ez történik!
Részletek és jelentkezés itt!
‒
Szeretnéd az alapoktól megtanulni hogyan készíts magadnak elegáns, nőies sminkeket? Vágj bele Az Elegáns Nő Sminktitkai tudásanyagommal!
PDF E-book + videó-sorozat!